Programy do tworzenia gier

Wstęp

Od zawsze chciałem tworzyć gry. Zawsze fascynowała mnie ich budowa, złożoność i przede wszystkim kreatywność twórców. Jednak, już na samym początku, pojawiał się zawsze ten sam problem - nie znam żadnego języka programowania.. - dziś postaram się przedstawić programy umożliwiające tworzenie gier poprzez pomijanie tego niewygodnego problemu :) Brak znajomości jakiegokolwiek z języków programowania może nam nie tyle, co uniemożliwić stworzenie własnej gry, a po prostu bardzo ograniczyć możliwości, jakie chcielibyśmy, aby owa gra posiadała. Jest wiele ograniczników przez które końcowa gra zapewne nie będzie wyglądała dokładnie tak, jak wyglądała w naszych wyobrażeniach. Mimo to, skoro nie znamy języków programowania, to powinno nam póki co wystarczyć. Podam kilka przykładów w czym możemy stworzyć grę za darmo i jakie mniej-więcej są tego możliwości. Zaczynamy! :)


Pierwszym na mojej liście jest Scratch

Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie mieli zbyt wiele styczności z tego typu programami wcześniej. Tworzenie gry tutaj odbywa się na zasadzie "układania puzzli". Może to być naprawdę niezła zabawy, gdy podłapiemy już o co mniej-więcej w tym wszystkim chodzi. Program zawiera także własne obrazki i dźwięki, co ułatwia pracę, choć oczywiście możemy załadować własne pliki z dysku. Można tu zrobić naprawę niemal każdą grę 2D, a także dla nieco ambitniejszych jest szansa na stworzenie gry 3D, choć należy pamiętać, że jest to aplikacja przeznaczona głównie dla młodszych twórców, a zatem nie ma co liczyć na stworzenie gry najwyższych lotów. Kolejnym atutem jest tutaj to, że aplikacja jest dostępna w wersji online gdzie projekty są wykonywane i zapisywane w 'chmurze', ale także możemy pobrać aplikację i zainstalować ją na własny dysk. Niestety, gry zapisują się w formacie 'sb', czyli musimy odpalać je w edytorze. Jedynym odstępstwem od tego jest, gdy gra zapisana jest w chmurze na stronie producenta, w tedy mamy możliwość zagrania w naszą grę online i dzielenia się nią z przyjaciółmi.




Strona https://scratch.mit.edu

Przykładowa gra: https://scratch.mit.edu/projects/77713632/


Program w języku polskim :)



Drugim programem wybranym przeze mnie został Rpg maker VX ace

Kolejny program nie wymagający znajomości języków programowania, a także chyba jedyna darmowa wersja tego programu. Jak sama nazwa wskazuje, tworzone gry w owym programie będę grami rpg 2D. Tworzenie gry odbywa się tutaj poprzez klikanie i przeciąganie przedmiotów myszką. Do dyspozycji mamy tutaj wiele gotowych grafik, układu terenu (tj. trawy, ziemia, woda itp.) gotowych postaci, przedmiotów i tym podobnych rzeczy. Mapę tworzymy poprzez przesuwanie odpowiednich grafik na "kafelki" mapy. Jest to wersja "Lite", czyli nieco skrócona, pozbawiona pewnych funkcji. Podczas pierwszej próby uruchomienia programu zostaniemy poproszeni o wybór pomiędzy kupnem pełnej wersji, a aktywacją tej, co mamy. Wyskoczy nam takie okienko:



Przykładowy wygląd tworzenia mapy:



Program bardzo przyjemny i przejrzysty. Z jednej strony 'prościej się nie da' ale za tą prostotę płacimy czasem, ponieważ zrobienie gry w którą pogramy godzinę, zajmie nam przynajmniej 4 godziny :|
Mimo to bardzo polecam ten program :)

Strona do pobrania: http://www.rpgmakerweb.com/download/free-programs/rpg-maker-vx-ace-lite/download-rpg-maker-vx-ace-lite


Trzecim i ostatnim programem na liście jest Kodu Game Lab


W przeciwieństwie do poprzednich programów, jako jedyny został stworzony do robienia gier 3D. Jest bardzo prosty i intuicyjny, a wszystko opiera się również na kliknięciach myszy. Mamy do dyspozycji tworzenie podłoża, możemy je obniżać lub podwyższać wedle własnych oczekiwań, oraz dodawać wodę czy różne obiekty, tj. drzewa, wiatr, postaci itp. Kody Game posiada także takie funkcję jak dynamika pracy kamery, tworzenie dialogów, czy ustawienia siły wiatru/fal/jasności światła i koloru nieba. Jednak do działa programu wymagana jest biblioteka .NET Framework 3.5 oraz XNA Framework 3.1 Redistributable, na całe szczęście program sam wskaże nam czego nie mamy i gdzie należy to pobrać.
Widok menu:



Tworzenie projektu:


Jak widzimy, tworzenie gier wcale nie musi być bardzo trudne i poprzedzone nauką różnych, trudnych języków programowania. Już niedługo opiszę prosty sposób tworzenia gier i aplikacji na urządzenia z systemem android!!!


Empirek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz